تاریخ دقیق روز وکیل در سال 99 چه روزی است ؟

تاریخ  روز  وکیل
7 اسفند روز وکیل مدافع در ایران است.

تقریبا 66 سال پیش در تاریخ 7 اسفند ماه در سال 1331 لایحه استقلال وکلا با پافشاریی های دکتر مصدق تصویب شد. اما متاسفانه تا به امروز تاریخ روز وکیل در کمتر تقویم رسمی کشور به چشم می خورد در صورتی که این روز مقدس باید به عنوان روز وکیل و بزرگداشت روز وکیل در تقویم ایران ثبت شود.

این مورد در حالی است که در تقویم ایران بزرگداشت روز هایی چون پزشک، معلم ، پرستار ،مهندس ،کارگر و…. ثبت شده اما هیچ خبری از روز وکیل مدافع نیست..

واقعا جالب است که این شغل مقدس نباید در تقویم ایران ثبت شده باشد… نمیتوان منکر آن شد که مردم عادی همراه و پشت و پناهی جز وکیل مدافع در برابر قاضی و مشکلات قانونی خود ندارند.

با توجه به تلاش هایی که برای خصوصی‌سازی بسیاری از زمینه‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و … می‌شود، در بعضی مواقع استقلال کانون وکلا زیر پا گذاشته می‌شود.

گرچه این روز نقطه عطف تاریخ حقوق این سرزمین به شمار می‌رود، اما گویا وکالت در نگاه متصدیان امور کشور ارج و مقامی ندارد تا در تقویم رسمی کشور به ثبت رسانند.

این بی‌مهری‌ها‌ نه جایگاه وکیل را تنزل می‌دهد و نه از شرافت شغل وکالت می‌کاهد، بلکه گوشه‌ای از مظلومیت وکلا و تضییع حق وکلا را در ساختار قضایی کشور جلوه‌گر می‌کند.

اما باز هم این شغل شریف جایگاه ویژه خود را از دست نداده و دارای احترام ویژه ای است. و ما از 1 اسفند ماه تا 7اسفند ماه را که روز وکیل مدافع است هفته بزرگ داشت وکیل مدافع میدانیم.

تاریخ دقیق روز وکیل در سال 99 چه روزی است ؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *